Nov 25, 2009

Kristlikud väärtused

Sooviksin luua klubi nimega "Kristlike väärtuste fännid," kuid tõenäoliselt tembeldaksid ka viimased nohikuperioodi kiuste allesjäänud sõbrad mind siis ärapööranuks ning hülgaksid lõplikult. Ma ei taha uskuda, et jumal religioossel kujul olemas on, kuid usun, et see jälg mille ta õpetus inimestesse jätab, on kiitmist ja järgimist väärt. Loomulikult tuleb välistada igasugu äärmuslased ja Kivirähki "Ussisõnades" väljamõeldud tõdeeitavad tegelased.

Piiblit tsiteeritakse kirjanduses ja filmides üsna tihti ning aukartust äratav arv inimesi maailmas on valinud endale jumala. Kas need tõed siis päris elus tõesti toimivad ning on ateistid millestki ilma jäänud?

Nüüd oleks hea mõte küsida endalt: kumb oleks parem, kas ateist või tõsiselt jumalat järgiv inimene? Loomulikult on äärmusi mõlemal pool, kuid keskmiselt?

"Vannun jumala nimel, et kui annad mulle kauba täna ilma lepinguta, siis toon sulle homme raha!"
Kui seda ütlev inimene oleks tõsiselt usklik või neid väärtusi kindlalt järgiv, siis võib ettevõtte olla suhteliselt kindel et ta selle raha ka kätte saab! Iseasi kas need sõnad on siiralt öeldud?

Kõige hullemad on need inimesed keda ei hirmuta ei taeva ega põrguga - kes lihtsalt ei usu millegisse. Võibolla millegisse ikka kuid selleni jõudmisega ei saa igaüks hakkama ning peab võtma riski. Antud teemal on teinud üsna huvitava ettekande Andres Põder.

Mulle meeldib mõnikord harva sattuda kirikusse või vestlusesse intelligentse üle keskmiselt vaimuliku inimesega, kuid kui jutt kisub liiga värbamise poole siis liiguvad kõrvalestad automaatselt ette ning katavad kuulmeavad. Kokkuvõttes julmalt öeldes - kui lõigata usust välja kõik mitteusutav, saab psühholoogiliste omaduste komplekti, mis on hea vahend enda elu ja käitumise juhtimisel.

Üsna raskelt täidetav kuid väga hästi toimiv Piibli päritolu tarkus on järgmine: "Kui saad kõrvakiilu, siis pööra teine põsk ette." Ehk kui öeldakse ebaõiglaselt halvasti ning ükskõik kui m**n ütleja tunduks, tuleb end rahustada teise veidi kaasaegsema tarkusega: "Mitte keegi ei saa sinult võtta sinu eneseväärikust kui sa seda ise kellelegi ei kingi."

3 comments:

mikk said...

Ma ei usu, et keegi asjasse pühendunu Jumala nimel midagi vanduma oleks nõus ja kas see näo pööramine pole mitte eestlaste endi väljamõeldis?

:)

margunnar said...

Esimesel juhul olen seda oma kõrvaga ehituspoes kuulnud :) Aga jah, nõustun, et see on veidi ülepingutatud näide.

Näo pööramine on minumeelest ikka Piiblist. Eesti versioon oli vist tagumiku pööramisega jalahoopide suunas?

Anonymous said...

mida ma otsin, aitah