Dec 7, 2008

Tahan võimalikult kiiresti saada sõpradeks kõikide su sõpradega!

Mida teeb tänapäeva noor esimesena kui uue huvitava inimesega tuttavaks saab? Orkuti-check! Vaidlesin kunagi Nokus Priimäega suhete teemal - ta väitis, et inimene selekteerib teisi inimesi järgmiste kriteeriumite järgi: kõigpealt mees-naine, siis ilus-kole ning lõpuks on lootust-ei ole lootust. Orkutis on see protsess lihtsustatud ainult esimese ja osaliselt ka teise punkti mõttes.

Enesehinnangu teooria ütleb, et inimene võrdleb ennast pidevalt teistega ja niiviisi kujunebki välja tema mina-pilt. Öeldakse, et ilu on vaataja silmades ning pingeridade koostamine selle järgi ei ole eetiline.... Muidu võiks endale saada tellida ilu-auditi. Midagi universaalset on siiski olemas. Teadlasi ei huvita mitte situatsioonilised vaid muutumatud komponendid - mis jäävad olukorrast hoolimata samaks ning mille saab igasse kohta üle tuua. Ehk tunnus mis on oluline, mida varjata ei saa ning mille põhjal tehakse partnerivalikul olulisi otsuseid. Teadlikult või mitteteadlikult - kes meist ei oleks kogenud seletamatut "ürgset, loomalikku tõmmet" teatud vastassoo esindaja poole. Ning ei suuda ratsionaalselt endale ära seletada miks see nii on.

Kõike ülejäänut üritatakse hägustada - käies trennis, harjutades tantsimist, meikides, kandes ägedaid riideid jpm (mõned imelikud harjutavad ka rääkimist). Klubid kubisevat sellistest inimestest ning nii mõnigi sõbranna teeb tõsise näo ja ütleb midagi enda arvates väga tarka: "seal lihaturul käivad ainult ülesmukitud beibed - klubist sa õiget partnerit ei leia!" Nii et hästi riietumine ja enese üleslöömine näitab halba iseloomu? Samas väljend "enese eest hoolitsema" kõlab pea ainukese asjana mida enda atrakiivsuse juures kontrollida suudad. Ja kui soov end paremaks teha on püsiv, siis on see ju väärtus omaette! Äkki ütleja ise on veidi laisk ning ei viitsi trennis käia, maniküür-pediküüri külastada ja klubipileti raha välja käia. Selle asemel saab terve laadungi šokolaadi!

Kõik püüavad end paremana näidata kui nad on - kasutada ära kõiki keskkonnatingimusi, et oma eesmärki saavutada. Parimad on ikka orkuti pildid a la "mina naeratan siin kaamerasse aga mõlemad mu sõbrannad nokivad parajasti nina" - jah, SIIN pildil oled sa loomulikult ilusam. Teadsin kunagi tüdrukut, kes tegi rate.ee keskkonda tohtutult palju tundmatute meeste kontosid kes kõik kommenteerisid teda ülivõrdes väljenditega.

Aga kui kõik paljalt ritta panna ning nende eest läbi kõndida ning mõttes analüüsida (mees... naine... ilus... kole... on lootust... lootusetu....), kas see oleks nii huvitav? Selleks ongi segasaunad!

* * *

Mida suurem on valikuvõimalus seda statistiliselt suurem peaks olema ka võimalus sobiva kandidaadi leidmiseks (prospecting).

"Ma tahan saada sõpradeks kõikide su sõpradega," sai "teadusliku" põhja kui lugesin Cosmopolitanist ühte artiklit kuidas leida unistuste meest. Kui mees on nõme, siis tasub temaga hoida suhet juba paljalt sel põhjusel, et äkki ta tutvustab sind tema normaalsetele sõpradele. Ja orkut on lisaks nuhkimisele ka geniaalne suhte määratleja maailmas kus mitte midagi ei ole kindel. Kui aeg paneb sind mõndasi inimesi unustama, siis orkuti sõprussuhted ei haju aja jooksul (kui just kunagi regulaarselt aastaste intervallidega selliseid sõnumeid ei tule: please confirm that ... is still your friend, otherwise your friendship is terminated).

Mul ei ole midagi selle vastu kui keegi keda ma väga põgusalt tunnen, mind sõbralisti lisab - pigem vastupidi, see näitab head tahet. Ainult kui tõesti inimest üldse näinud ei ole, siis teen vastava märke. Kuidas suhtuda aga inimesse kes soovib sotsiaalset võrgustikku üle võtta? Ja seda mitte järkjärgulisel pikaajalisel teel vaid põgusalt ühes seltskonnas viibides kõik su sõbrad ka enda sõpradeks teeb? Ise arvan, et kripeldusest hoolimata ei ole see halb, kuna otsest kahju ei teki - samas soovitan soojalt omaenese suhe kiiremas korras kriitilise pilguga üle vaadata.

No comments: